Yelken sporuna farklı bir bakış

        470 Avrupa şampiyonası İstanbul Yelken Kulübü evsahipliğinde istanbul’da başladı.
Gazetelere baktım da, en ufak bir haber dahi göremedim, koca bir avrupa şampiyonası hakkında. “Normal değil bu” diye düşünürken aklıma “niçin” ve “neden” lerden oluşan biryığın soru geldi.

4 yıl önce İstanbul yelken haftası başlayacağı sırada bilinen tüm gazetelerin spor servisi editörlerine e-posta göndermiştim ve sadece Akşam gazetesi ilgilenip, gazetenin orta sayfasını tamamen bu konuya ayırmıştı, hatırlayanlar olursa.
Olaya birde farklı bir açıdan bakalım. İYK neredeyse küçük bir olimpiyat köyüne dönmüş, 20 nin üzerinde ülke ve Dünyada bu sporun en iyileri orada.

Diyelim ki bir vatandaş, denize vede yelkene biraz ilgi duyan birisi olsun. Ne yapabilir ?…nasıl bu şampiyona hakkında bilgi alabilir, yarış ilanlarını, sonuçları nasıl takip edebilir ?…sporcuların hazırlıklarını….kısaca İYK da yaşanan heyecana kendini nasıl dahil edebilir.
Hiçbir şansı yok…çünkü İYK ya üye olmayanlar giremez. Nalıncı keseri olmamak gerekir. Elbette üyeler ile üye olmayanların bir farklılığı olmalı ama bukadar da kapalı bir dünya olmamalı yelkencilik.
Normal vatandaş illa yarışları seyretmek, bilgi almak istiyorsa tutacak Fenerbahce parkının yolunu, yanında bir dürbün ve meraklı ise Zoom tele si olan bir fotograf makinesi ile.
Ben dün kendimi normal vatandaş yerine koydum (zaten görevli olmadığımız sürece normal yani üye olmayan vatandaşız)ve yanımda fotograf makinesi ile Fenerbahce parkında bir ağacın altında pozisyonumu aldım. Rüzgar yok, herhangibir tekne de yok denizde..2 saat kadar bekledim, hiçbir faaliyet görmeyince tuttum evin yolunu….

Şimdi sorarım size neden Yelken sporu medyada yer alsın ?
Bir fanus içerisinde yaşayan bir avuç yelkencinin, fanus dışına çıkmaya kalktığında kafasına sopa yiyen yelken camiasından neden haber versin medya ?

Bugün (Pazar) hava sıcak, rüzgar da var ve ben evde oturuyorum. Yelken sporuna görevli olduğumda katkı sağlayabilen ben, koca bir avrupa şampiyonasında Fenerbahce parkından başka bir seçeneğim yok…normal vatandaş ne yapsın ?

Google dan küçük bir sorgu yapın sadece “windsurf erikli” yazarak. bakalım nekadar sonuç gelecek, nekadar farklı kaynaktan? Neden görece ücra bu yerlerdeki Windsurf yarışları bukadar haber kaynağı olabiliyor da, koca avrupa şampiyonası olamıyor ?
Çünkü Windsurf şampiyonası seyircilere açık…hatta insanlar ne olup bittiğini anlayabilsin diye kurulan ses sisteminden sürekli açıklamalar yapılıyor, seyirciler için kurulan trübünler dolup taşıyor.

Bakınız: www.aobaki.net/windsurf-turkiye-turu-eri…i-ardindan/#more-294
Avea iletişim sponsoru oldu da biraz haber kaynaklarında yer aldı 470 avrupa şampiyonası. Ama önemli olan yelken sporunun durumu ve bu spora klüplerin bakış açısı

Ali Osman Baki

Mühendis Çiftci, Milli Yelken Hakemi ,Fotografcı, Topraksız Tarımcı, Rüzgarsörfcüsü. Engineer Farmer, National Sailing Race Officer&Jury, Photografer, Soilles Culture, Windsurfer.

Bir cevap yazın

KAPAT