Windsurf Türkiye turu Erikli yarışları ardından

Burçe Vardarlı

Gençliğimde dalmak, sualtı fotografları çekmek için gittiğim, digital telefon santrallerinin testlerini yaptığım Trakya’ya şimdi windsurf yarışlarında görevli yelken hakemi olarak gittim.

20-22 Ağustos 2010 tarihleri arasında yapılan 4.ayak windsurf yarışları da sona erdi. Ancak fırsat bulup birşeyler yazabiliyorum, bunun sebebi de görevli olduğum bu yarışta (jury) içinde laptop olmayan laptop çantasını yanıma almam. Çok güzel, denizi pırıl pırıl, balığı bol, insanı hoşgörülü biryer Erikli. Erikli Otel’de kaldık. Lüx değil ama kalınmayacak gibi de değil, hemen deniz kenarında. Sabah kalkıp,  otelin önündeki plajdan denize girip kahvaltıya gidebiliyorsun. Sabah kahvaltılarındaki domatesi çok beğendim ben, kokusu bir başka idi, çocukluğumdaki domates kokusu gibi….

Fotograflar ve yazının devamını görmek için ………

Rüzgar yeterli olmayınca.............

Yarışların ilk günü beklediğimiz 11 knot üzeri stabil rüzgar birtürlü gelmedi, bukadar genç insan dururmu hemen başladılar plaj voleyboluna…

İlk gün yarışsız geçti, aldığımız hava raporları önümüzdeki 2 günün iyi rüzgarlı geçeceğini gösteriyordu. Güzel yarışlar olacak demekki Cumartesi ve Pazar günü…..Günün akşamı yemekten sonra açılış kokteylinde çalınan müzikler eşliğinde oldukca eğlendik. Başhakem Mehmet Besceli arkadaşları ile zeybek oynadı, sporcular sadece windsurf dışındaki maharetlerini gösterdi, halay çektiler.  Bora Kozanoğlu gitar çaldı.

Bora döktürüyor....

Güzel bir akşamın ardından ertesi sabah erkenden rüzgar vardı. Vardı ama hem yön, hemde şiddet açısından pek stabil görünmüyordu. Koşullar uygun olur olmaz  30’un üzerinde start verilerek günün yarışları yapıldı. Jüri de olmama rağmen hakem heyetini oldukca zorlayan parkurda yardımcı olmak için, 2.parkur botunda tek olan hakem arkadaşla bende denizde idim. 2.günün akşamında da çok güzel bir canlı müzik eşliğinde iyi vakit geçirdik.

Geldik son güne. Rüzgar şiddeti düne göre biraz daha fazla ama okadar sağanaklı geliyor ki parkurdaki 2 şamandıra arası 12 knot a varan fark ölçtüm. Sabah 10 dereceden ortalama 13 knot gibi esiyordu. Saat 11:00 civarı biraz daha arttı. Start hattında 30 dereceden (rüzgarın şiddeti yanında yönüde değişiyordu, şiddeti kadar sık olmamasına rağmen) ortalama 14 knot rüzgar ile yarışlar başladı. Bu sırada parkurun heryerinden sürekli rüzgar yönü ve şiddeti ölçüyordum. 2 Numarada 14 knot olan rüzgar, 3 numarada  26 knot a çıkıyordu. Bu durum yarışcıları malzeme seçmede oldukca zorluyordu. Rüzgar yönünün, şideti kadar olmasa bile 10 dereceden 70 dereceye kadar değişim göstermesi parkurda bizi oldukca zorladı. Bu nedenle 1 ve 3 numaralı şamandıralarda  yarış aralarında sürekli düzeltmeler yaptık. Hakem heyeti olarak gayretlerimizin boşa gitmediği, bukadar zor şartlarda yapılan yarışlarda hiç düzeltme veya protesto talebi gelmemesinden belli idi. Ülkemizde windsurf e gönül vermiş sporcular da kendilerini çok geliştirdiler, onlara daha da güzel yarışlar yapabilmek, bizim gençliğe bir borcumuz diye düşünüyorum.

Erikli, bayanlar ödül töreni

Keşan belediyesi evsahipiliğnde yapılan bu yarışlara bilhassa belediye başkanı sayın Mehmet Özcan’ın desteği çok güzeldi. Türkiyenin en iyi windsurfcülerinin bulunduğu bu yarışlarda, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, yarışların ardından düzenlenen ödül töreninde, yarışmalara katılan tüm sporcular ile görev yapan hakem ve federasyon yetkililerine teşekkür etti.

5 kategoride 10’u bayan 54 sporcunun katıldığı yarışmalarda ilk üç dereceye giren sporcular şöyle:

Erkekler:
1- Enes Yılmazer (Arkas Spor Kulübü)
2- Berk Yalgın (Datça Belediyespor)
3- Emirhan Kolburan (Alaçatı Windsurf Kulübü)

Masterler:
1- Özfer Uralp (Çeşme Altı Rüzgar Sörfü Kulübü)
2- Emrah Çelebi (Mimar Sinan Rüzgar Sörfü Kulübü)
3- Mehmet Talat Aşıkoğlu (Alaçatı Windsurf Kulübü)

Genç Erkekler:
1- Selim Şenocak (Çeşme Yelken Kulübü)
2- Süha Kavi (Mimar Sinan Rüzgar Sörfü Spor Kulübü)
3- Gaye Can Göv (Alaçatı Windsurf Kulübü)

Bayanlar:
1- Lena Aylin Erdil (Ferdi-İzmir)
2- Çağla Kubat (FenerbahçeSpor Kulübü)
3- Melek Toraman (Alaçatı Windsurf Kulübü)

Genç Bayanlar:
1- Fulya Ünlü (Alaçatı Windsurf Kulübü)
2- Dilara Uralp Çeşme Altı Rüzgar Sörfü Kulübü)
3- Seben Göle (Ferdi-İstanbul)

Törende, ilk 8’e girenlere madalya, ilk 3’e girenlere kupa verildi.

Kupa töreni ardından yine Keşan belediyesi desteği ile ibrice limanında yapılmakta olan sualtı müzesinin olduğu limana gittik. Birkaç fotografı galeride görebilirsiniz.

Eh, artık kürkcü dükkanına dönme zamanı geldi….bu arada Tekirdağdan geçerken “Özcanlar” da köfte ve sütlaç yemeyi, hatta yolunuz uzun değilse “Özcanlar” dan birkaç kilo tekirdağ köftesi almayı unutmayın.

Fotograf galerisini görmek için aşağıdaki fotografları tıklayabilirsiniz.

no images were found

Ali Osman Baki

Mühendis Çiftci, Milli Yelken Hakemi ,Fotografcı, Topraksız Tarımcı, Rüzgarsörfcüsü. Engineer Farmer, National Sailing Race Officer&Jury, Photografer, Soilles Culture, Windsurfer.

This Post Has 2 Comments

 1. selam adas,
  resimler icin tesekkurler.
  hepimizin gayretiyle yarislar her gecen dun daha basarili oluyor
  kesani sorarsan ruzgar guzeldi fakat ruzgar acikta oldugu icin donuste ve start hattina giderken cok zorlandik ruzgar devamli olarak yon degistiriyor bu da hepimizi zor duruma sokuyor parkuru degistirmek zorunda kaliyoruz
  birde yelken kurma ve surfleri depolama alani cok kucuktu yaris yapilacak bolgelerin secimi daha uygun yapilirsa hepimiz icin daha verimli olur
  teosta gorusmek uzere

  osman

 2. Selam Osman,
  Dediğin gibi parkurdaki rüzgar çok değişkendi fakat yönünden daha çok şiddeti çok fazla değişkendi. Sağanaklı rüzgar yani. Yazıda da yazdığım gibi 2 ile 3 numaralı şamandıra arasında 12 knot şiddet farkı vardı zaman zaman. Bunca yıllık hakemlik hayatımda bukadar fark hiç rastlamadım …hadi olsun olsun da 3-4 knot olsun. 2 numara veya start hattındaki rüzgara göre yelken takan sporcu 3 nolu şamandıraya gelince çok zorlanıyordu. Bu nedenle düşmeler, dönüşte hakimiyet çok zor oluyordu. Buda bize ve size bir tecrübe oldu. Rüzgar yönündeki değşmelere çok hızlı müdahale edip şamandıralarla oynayarak düzeltme yapılabilir. Eğer rüzgar yönü 30 dereceden 10 dereceye (keşanda oldu bu) düşmüşse, sadece 1 noyu 3, 3 noyu da diğerinin rüzgar üstüne 70 metre arayla atınca(yeni 1 numara) halloluyordu. Fakat şiddetindeki değişimlerde yapacak birşey yok.
  Evet sizleri yelken kurarken gördüğümde içimden şu geçti bir ara, “bende yarışıyor olsaydım nerede kuracaktım bu malzemeyi“. Daha sonraki yarışlarda bunların hepsi dikkate alınacaktır, merak etmeyin. Biz hep beraber en iyisini yapmaya çalışıyoruz…

Bir cevap yazın

KAPAT