Web sitesi ne işe yarar

Siteme şöyle bir baktım da, baya uzun süredir hiç yazı yazmamışım. Bu durumda başlıktaki soru geldi aklıma. Eğer yazı yazmayacaksam, birşeyler paylaşmayacaksam web sitesi neye yarar?

Tabi birsürü bahane bulunabilir, çok yoğundum, işler çok sıkışıktı, ayağımda kıl dönmüştü…gibi…eğer bir web sitesi açmışsan bunların hiçbiri bahane olamaz…bu olsa olsa tembellik olur.

Gelelim bu arada neler yaptığıma (iş hayatı dışında tabi);

 • Gerek iş gereği, gerek yıllık iznimde, gerekse yelken yarışlarında, kazan-kepçe misali birçok yeri dolaştım yine, Trabzon dan Antalya ya.
 • Bir ara ağaçlar.net e dadandım, birçok fedakar ve kaliteli insanla tanıştım, en önemlisi çok faydalı bilgiler öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum.
 • Topraksız tarım konusunda çok derin araştırmalar ve denemeler yaptım, çok başarılı oldu. Zaman zaman bu konudaki tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım. Merak edenler için temel web sitesi Topraksız kültür sitesidir.
 •  
 • yavru saanen keçiler

  Bir çiftlik kurup, Saanen keçileri yetiştirme hayalimin altyapısı için uğraştım. Susurluk, Çanakkale, Didim, Fethiye, Kırklareli, Bolu ya gittim. Hem çiftlik arazisi baktım, hemde ziyaret edebileceğim Keçi çiftliklerini ziyaret edip sahipleri ile görüşebildim. Hayvancılık ve tarım fuarlarını gezdim ama bu geçtiğimiz Aralık ayında İstanbul Tüyap ta yapılan Tarım-hayvancılık fuarı kadar kötü bir fuar da görmedim. Bu konudaki çalışma (teknik bilgi, verimlilik)  ve uğraşlarıma halen devam ediyorum.

 • Bu arada tekrar teknolojiye dalıp, herhangibir INTEL işlemcili PC(en fazla 3 yıl  eski
  olan) üzerine MacOS işletim sistemi kurma çalışmalarım oldu ve oldukca başarılı geçti. Aynı PC de hem Windows hemde MacOS (Windows 7 ve MacOS X Lion) çalışabiliyorum.
 • Bu ay sonunda da Türkiye Yelken Federasyonu yarıyıl kupası yarışları için, Bodrum-Turgutreis te olacağım.
 • Aradabir  de, üreticiden-tüketiciye doğrudan satış yapılabilecek bir e-ticaret sitesi kurmak için çalışıyorum. Bu çalışmalar esnasında da Magento, Opencart ve SEOToaster gibi sistemleri incelemeye başladım. Sanırım Opencart ağır basıyor. Magento çok iyi ve güçlü fakat ücretsiz olan Community Eddition sürümü 20-30 ziyaretci olduğunda neredeyse çöküyor. SEOToaster çok farklı ve kolay görünüyor fakat daha geliştirilmesi gereken birçok yönü var.

Belkide artık hergün birşeyler yazarım…kim bilir………

Ali Osman Baki

Mühendis Çiftci, Milli Yelken Hakemi ,Fotografcı, Topraksız Tarımcı, Rüzgarsörfcüsü. Engineer Farmer, National Sailing Race Officer&Jury, Photografer, Soilles Culture, Windsurfer.

Bir cevap yazın

KAPAT