Pedigri Nedir? Safkanlık Belgesi Nedir?

Günümüzde artık birçok durumda hayvanlar için Pedigri yani safkanlık belgesi yada soyağacı belgesi önemlidir. Peki bu Pedigri nedir?

Bakalım google amcaya ve diğer kaynaklara neler diyorlar;

Ekşi sözlük :

hayvanların soy kütüğünün çıkarılarak kayıt altına alınmasıdır.
canlıların bilimsel anlamda tutulan* soy ağacı. sağlık taraması, hastalık takibi ve ticari kaygılar* nedeniyle pedigriler tutulmaktadır.
İnsan topluluklarında,aileden gelen veya aile içi görülen hastalıkların kontrollerinin yapılmasına ve eş seçimlerinin gelecek generasyonları ne şekilde etkileyeceği konusuna karar veren bilim dalına pedigri adı verilir.çocukların sağlıklı olup olmayacağı,aile içinde daima şüphe yaratmaktadır.özellikle temeli genetiksel olan hastalıkların her zaman meydana gelebileceği asla unutulmamalıdır.bu gibi hastalıkların görüldüğü/taşındığı bireylerin evlenmeleri son derece sakıncalıdır.bunun populasyona verebileceği zarar ve risklerin telafisi asla mümkün değildir.(bkz: akraba evliliği)

Bilim ve Tekno

Pedigri, aile ağacı (soyağacı) anlamındadır. Bir ailenin tüm üyelerinin geçmişten günümüze, belli bir düzen içinde sıralanmasıdır. Aile üyelerinin ve akrabalarının tek bir tabloda sembol ve şekillerle gösterilmesidir.
Aile ağacında uzak veya yakın tüm akrabaların yanında, evlilikler, doğumlar, evlat edinmeler yoluyla gerçekleşen tüm katılımlar kayıt edilebilmektedir. Farklı kuşakların ayrımı kolaydır. Ailede kalıtsal hastalık var ise gösterilmesi ve hastalığın kuşaklar boyunca izlenmesine yardımcı olur.
Genetik pedigrilerin çiziminde belli bir standart vardır. Uluslararası kullanım aynıdır. Doğru hazırlanmış bir aile ağacı, farklı yorumlar veya çelişkiler içermez. 2008 yılında R.L.Bennett tarafından güncellenen “Standardized Human Pedigree Nomenclature” esas alınmaktadır. Günümüzde pedigrilerGenetik Hastalıklar Tanı Merkezlerinde bulunan Genetik uzmanları tarafından genetik danışmanın önemli bir parçası olarak kullanılmaktadır.

Pedigride Yer Alan Bilgiler
– Genetik pedigriler en az üç kuşağı kapsamalıdır; dede/nine, anne/baba ve torun biradadır. Amcalar, halalar, teyzeler, dayılar, 1.kuzenler, ikinci kuzenler ve tüm evlilikler buna dahildir.
  Bu aile ağaçlarında herhangi bir genetik hastalık için hasta bireyler, kanserli olgular, genetik hastalık ve kanser riski taşıyanlar, doğumsal anomaliler, ölümler ve gebelik kayıpları gösterilebilmektedir.
Akraba evlilikleri, boşanmalar, tekrar evlenmeler, evlat edinmeler ve ikiz gebeliklere ilişkin kayıtlar mümkündür.
Genetik aile ağaçları, aile üyeleri arasında kimlerin risk taşıdığını gösterip, kimlere hangi genetik testlerin gerektiğini veya hangi kontrolleri düzenli yaptırması gerektiğini ortaya koyabilmektedir.
Buna pedigri analizi denmektedir. Hastalık riski bulunan kişilerde, çözüm yollarının neler olduğunun açıklanmasını da sağlar.

Pedigri Sembolleri
Cinsiyet
Kare  →  Erkek
Yuvarlak  →  Kadın
Soru işareti  →  Cinsiyeti belli değil


Daha detaylı bilgi için Tıklayınız Pedigri Nedir?

Pedigri´li Hayvanlar Neden Pahalı?

Burada konu gereği biraz değindim, başka bir yazımda daha detaylı anlatacağım, takipte kalın.

Bu videoda Pedigri´li köpeklerin neden pahalı olduğu anlatılıyor fakat aynı şey diğer hayvanlar içinde geçerli. Kısaca soyu sopu belli olan, hastalıkları, genetik durumu ve özellikleri belli olan hayvanlar tercih ediliyor. Şampiyonların tercih edildiği gibi.

Neden Pedigrili köpekler daha pahalıdır?

Ali Osman Baki

Mühendis Çiftci, Milli Yelken Hakemi ,Fotografcı, Topraksız Tarımcı, Rüzgarsörfcüsü. Engineer Farmer, National Sailing Race Officer&Jury, Photografer, Soilles Culture, Windsurfer.

Bir cevap yazın

KAPAT